Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Bolu Mutfağı

Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Fotoğraf Galerisi
İstatistikler
Toplam: 40211
Aktif: 3
Bugün: 52
Dün: 77

Dörtdivan

Bolu ilinin doğusunda bulunur. Yeniçağa gibi, daha önce Gerede'nin bir nahiyesi olmakla beraber zamanla ilçe olarak değişmiştir.

İlçe tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Evliya Çelebi'nin seyehatnamesine göre Selçuklular devrinde Sultan 1. Aladdin Keykubat Bolu Beyi iken bu dağları fethettikçe istiharat etmek için Divan'a giderdi, önceleri yedi divandan oluşan bu bölge zamanla üç divana düşmüş ve bir divan daha eklenerek dört divan adını almıştır. 

Köroğlu XVI yüzyılında yaşamış bir halk kahramanı ve şairdir. Bütün Türkiye Köroğlu'yu yakından tanır ve şiirlerinden haberdardır. Oğuz Tarihçisi Faruk SÜMER bir incelemesinde Köroğlu'nun Dörtdivanlı olduğunu ileri sürmektedir. 

İlçede Yağbaşlar Köyü'nde Bizans'a ait Kale kalıntıları mevcuttur. Yukarısayık ve Sorkun köyleri arasında bir tepede Himmet Dede türbesi, Kılıçlar Köyü'nde Kırklar Türbesi, Çalköy'de Şehriban Nine Türbesi bulunmaktadır. Yağbaşlar köyü Mürseller mahallesinde ise Ayvadibi şifalı suyu bulunur. 

İlçe halkı geçmişten bu yana tarım ile uğraşmaktadır. Arpa, buğday, patates yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yine ilçe ekonomisine katkıda bulunan diğer bir uğraş ise hayvancılıktır. 

Çağa büyük bir yerleşim merkezi iken 1904 yılında çıkan büyük bir yaygın felaketei neticesi halkın bir kısmı bugün Yeniçağa olarak anılan bölgeye göç etmiştir.

Ankara - İstanbul arasında ki konumu, ulaşımı kolay bir bölgede yer alması ve sahip olduğu doğal güzellikler ile Yeniçağa gelecekte yerleşim merkezi olarak rağbet görmesi ve aktif turizm faaliyetlerinde bulunması muhtemelen olan bir ilçedir.

İlçenin hemen kıyısında uzanan Yeniçağa Gölü kıyı boyunca uzanan ağaçları ile doğa harikası bir mesire yeridir. Bu mesire alanı mevsimsel olarak göçmen kuşların konaklama yeri olma özelliği gösterdiğinden kuş cenneti olarakta bilinmektedir. Gölde tatlı su balıklarından karabalıkavlanabilir.

Nakliyecilik ve taşımacılık önemli geçim kaynaklarından biridir. 

Önceki: Yeniçağa
Sonraki: Mengen

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal