Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Bolu Mutfağı

Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Fotoğraf Galerisi
İstatistikler
Toplam: 40211
Aktif: 3
Bugün: 52
Dün: 77

Seben

Bolu'ya 56 km uzaklıktadır. Bölgenin eski bir yerleşim merkezi olduğu solaklar, Muslar, Çeltikdere ve Yuva köyleri köyleri çevresinde bulunan kaya evlerinden anlaşılmaktadır. 

 Tarihi konakları, eşsiz doğa manzarası, temiz havası ve kültür zenginliği ile Bolu'nun görülmesi gereken ilçelerinden biridir. İlçenin en önemli gelir kaynakları hayvancılık, meyvecilik ve ormancılıktır. 


 

SEBEN VE TURİZM

 

Av Turizmi: Kış mevsiminde yörede tavşan, yaban domuzu avlamak mümkündür. Her yıl yaban domuzu avı için sürekli avlar düzenlenmektedir.

Seben Gölü: Karadeniz bölgesinin en büyük göllerinden biridir. Abant gölünden tam dört kat daha büyüktür. 833 hektar alana sahiptir, 8,5 km çevre uzunluğu olan göl, 8 metre civarında bir derinliğe sahiptir. Göl; Seben ovasının sulanması için yapılmıştır. Ormanlar ve çevresinde yaylalar olan göl, turistik bir öneme sahiptir.

Bağlum Kaplıcaları: İlçe merkezine bağlı, 14 km uzaklıktaki Kesenözü köyündedir. 1894 yılında, Bolu yöresinde arkeolojik araştırmalar yapan Vitalciuret isimli bir şahıs: burada, bir şehir bulunduğunu belirtmiştir. Çünkü, bunu kanıtlayan birçok kalıntı bulunmaktadır. En önemli kalıntı ise; eski kaplıca binasıdır. Bu bina hala kullanılmaktadır fakat şehir yapılaşmasının bölgede ki deprem sonucunda tamamen ortadan kalktığı düşünülmektedir. Bölgeye ait eski tapu kalıntılarında, buradan ''Pavli'' diye söz edilmektedir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 78 derece civarındadır. Kaplıca sularının şifalı olduğunu söylenir ve bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülür. Bu hastalıklar şunlardır: Sinir, yara, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları romatizmal hastalıklardır.

Kaplıca bölgesinde 4 havuz bulunmaktadır. Suyu kokusuz olmakla birlikte aynı zamanda gazlıdır. Konaklamak için özel yerler bulunur. 

Solaklar Kaya Evleri: Çeltik Deresi, Hoçaş, Kaşbıyıklar, Yuva, Solaklar, Alpağut köylerinin derin vadilerinde yükselen kayalar içinde, kayalara oyulmuş, 3 ve 4 katlı kaya evleri mevcuttur. Mağaraların merkeze uzaklığı 3 km. civarındadır. Dağ yamacında bulunan mağaralara tırmanmak için biraz güç harcanması gerekiyor. 

Çeltikdere Kilisesi Kaya Evleri: Frikya uygarlığına ait taş oyma mezarlar ve sonraki döneme ait kilise kalıntıları bulunmaktadır. 1972 yılında yapılan kazıda bulunan kalıntılar günümüzde Bolu Müzesinde sergilenir durumdadır. Bölgede özellikler en çok dikkat çeken şey ise; Peri Bacalarıdır. 

NASIL ULAŞILIR?

İl ve ilçeler arası ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Bolu il merkezinden kaplıca yoluna girince, yol tabelaları ile kolayca ulaşım mümkündür. 


YÖRESEL YEMEKLER

Oğmaç Çorbası, Çöleçöş, Kabaklı Gözleme, Mancar ve Kabak Hoşafı, İmik cortlatan, Karalar Islaması, Kedi Batmaz, Kangal, Katmerli yörenin en bilindik yemeklerindendir. 

 


Etiketler: seben kaya evleri bolu seben ulaşım seben

Önceki: Mudurnu
Sonraki: Kıbrıscık

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal