Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Bolu Mutfağı

Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Fotoğraf Galerisi
İstatistikler
Toplam: 40211
Aktif: 3
Bugün: 52
Dün: 77

Bolu Merkez

İl topraklarının, % 56’sı dağlarla kaplıdır. Bölgede: morfolojik yapının karışıklığı, akarsu sayısının çokluğu, yükselti farklılıkları ve eğimin fazlalığı gibi faktörler, çok sayıda gölün oluşmasına sebep olmuş. Abant Gölü, Yeniçağa, Çubuk, Sünnet, Yedigöller, Sülüklügöl, Karamurat, bölgenin önemli göllerindendir.

Bolu’nun iklimi: Karadeniz iklim tipinde. Yıllık yağış miktarı fazla, yani bol yağmur ve kışın kar yağıyor. Güneşli gün sayısı pek fazla sayılmaz. Yani: gökyüzü, sürekli karanlık ve bulutlu. Zaten bu yüzden: Bolu, tamamen yeşil ve yeşillikler yöresi. İl’in, % 55’i ormanlarla kaplı. Karadere, Seben ve Aladağ ormanları, ülkemizin en zengin ormanları olarak değerlendiriliyor. Şehir, jeolojik bakımdan, önemli fay tabakası üzerinde bulunduğundan, çok miktarda, jeotermal su kaynağı ve kaplıca var.

Bolu, kümes hayvanları üretiminde, ülke çapında önemli bir yere sahiptir. 

Bolu doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi varlıklara da sahip olan bir şehirdir. 

KÖKEZ SUYU: 

Bolu sokaklarında gezerken mutlaka dikkatinizi çekecektir. Buraya has ormanların içerisinden gelen ve şehirde ki çeşmelere verilen kökez suyu; içim lezzeti olarak oldukça güzeldir. İl genelinde kökez suyu bağlanan yaklaşık 87 çeşme bulunuyor. Bu sularda kireç oranı oldukça düşüktür. 


BÜYÜK CAMİ:

Büyükcami mahallesinde bulunuyor. Yıldırım Beyazıt tarafından 1382 yılında yaptırılmış. 1899 yılında yanmış ve bunun üzerine yeniden bugün görülen cami yaptırılmıştır. Caminin iki minaresi mevcut. Tek kubbesi bulunuyor. İç mekanda: nakış işi süslemeler ilgi çekicidir.

BOLU TAŞHAN:

Büyükcami mahallesinde, caminin hemen arkasında bulunuyor. 1804 yılında: Abdullah Ağa tarafından yaptırılmıştır. İki katlı ve avlulu olan yapıda, toplam 30 oda bulunuyor. Burası günümüzde alışveriş yeri olarak kullanılmaktadır. Avlu etrafını saran kare kolon payeler ve yuvarlak kemerlerin teşkil ettiği revaklar çapraz tonoz örtülüdür. Revakların arkasında odalar sıralanmaktadır. Doğu yönünde beden duvarlarında çıkıntı teşkil eden cümle kapısı yuvarlak kemerli büyük bir eyvan şeklinde avluya açılmaktadır. Cümle kapısının iki yanında kemerli 2 dükkan bulunmaktadır.

 

BOLU MÜZESİ: Bolu ve çevresine ait eserlerin korunması ve sergilenmesini sağlamak üzere, 1975 yılında ilimize Müze Memurluğu kurulmuştur. Bir süre eski Güzel Sanatlar Galerisi binası içinde faaliyet gösteren Müze Memurluğu 1976 yılında Bolu Kültür Sitesine taşınmıştır. Bolu Müzesi, 1977 yılında Müze Müdürlüğü'ne dönüştürülmüş olup; teşhir - tanzim çalışmaları tamamlanarak 14.11.1981 tarihinde ziyarete açılmıştır. Kültür Merkezi binasının giriş katında yer alan Müze; Arkeoloji ve Etnografya Salonları olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Müzede 01.01.1998 tarihi itibari ile 2631 adet arkeolojik, 1590 adet etnografik ve 10345 adette sikke olmak üzere toplam 14566 adet eser bulunmaktadır.


 


İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal