Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Bolu Mutfağı

Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Fotoğraf Galerisi
İstatistikler
Toplam: 40211
Aktif: 2
Bugün: 53
Dün: 77

Yeniçağa

 


Bolu şehir merkezinin 40 km. doğusunda bulunan bir ilçedir. 1990 yılında Gerede ilçesinin bir kasabası olan Yeniçağa, 1990 yılında ilçeye dönüşmüştür. Yeniçağa ilçesinin tarihçesi ilçeye bağlı Eskiçağa Köyü'ne dayanmaktadır. 

Eskiçağa Zonguldak yolu üzerinde, ilçe merkezine 8 km. uzaklıkta olup, yedi asır önce ''Çağa'' ismiyle kurulmuş üç tepe arasında kalan bir yerleşim merkezidir. 

Çağa büyük bir yerleşim merkezi iken 1904 yılında çıkan büyük bir yaygın felaketei neticesi halkın bir kısmı bugün Yeniçağa olarak anılan bölgeye göç etmiştir.

Ankara - İstanbul arasında ki konumu, ulaşımı kolay bir bölgede yer alması ve sahip olduğu doğal güzellikler ile Yeniçağa gelecekte yerleşim merkezi olarak rağbet görmesi ve aktif turizm faaliyetlerinde bulunması muhtemelen olan bir ilçedir.

İlçenin hemen kıyısında uzanan Yeniçağa Gölü kıyı boyunca uzanan ağaçları ile doğa harikası bir mesire yeridir. Bu mesire alanı mevsimsel olarak göçmen kuşların konaklama yeri olma özelliği gösterdiğinden kuş cenneti olarakta bilinmektedir. Gölde tatlı su balıklarından karabalıkavlanabilir.

Nakliyecilik ve taşımacılık önemli geçim kaynaklarından biridir. 

Önceki: Gerede
Sonraki: Dörtdivan

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal